Fototoulky #3 - 26. 7. - 1. 8. 2018 - První fotosběr

8. srpna 2018 v 23:11 | Martina |  Příroda fotograficky
Vážení, tak protože bylo posledních pár dnů nabytých a času na focení málo, byly tyto fototoulky vykonávány na zahradě či v nejbližším okolí. I tak byly úlovky pestré a já vám vybrala nejlepší z nich.

Větší fototoulek proběhl v pátek, kdy jsem zamířila na okraj lesa, k lesnímu potoku. I když silnice je opravdu kousíček od onoho místa v lese, je to prostě ráj už od chvíle, kdy podrážka boty opustí hrubý asfalt a zaboří se do odvážného předvoje prvních křehkých stébel trávy. Ve stromech už po potravě pátral datel a ostatní opeřenci létaly vesele v korunách majestátních buků. A těch symfonií! Na co jezdit k moři, když máte prakticky za domem takové zázraky :)

Tady několik postřehů od lesního potůčku: (mimochodem mně fotky stály i boty plné vody :)


První mi padla do oka hladina potoka plná těchto ladných elegantních tvorečků. První jsem byla nejistá, když jsem objektiv přibližovala k vodní ploše, ale bruslařka byla velice ukázněná a naprosto klidná. To mi umožnilo ji vyfotit z bezpečné vzdálenosti. :) Nezaměňujte s vodoměrkou! Vodoměrka má všech šest končetin stejné délky, to u focené bruslařky dominují dva páry. Vodoměrka má také o dost delší "čumáček", tím myslím část hlavy před očima :)Zaujala mě i drobná pestřenka, která svou "neškodnost" zahaluje důmyslnými mimikrami, které napodobují zadeček vos. Zajímavé je, že si pestřenka s vosou nejsou ani natolik příbuznými - vosa je blanokřídlý a již zmínená dvoukřídlý hmyz, takže má blíže k mouchám a podobným oblíbencům :)


Říkala jsem si, že rostliny moc fotit nebudu, ale netýkavku nedůtklivou jsem nejspíš viděla nebo lépe řečeno zaregistrovala poprvé. Není divu - v suchých oblastech ji jeden jen tak nenajde... Proto jsem byla překvapená její přítomností v létě na jižní Moravě. Netýkavka je zajímavá rozšiřováním semínek. V obalu, ve kterém se nacházejí, při jejich dozrávání dochází k vytváření obrovského tlaku. Poté stačí jakýkoliv mechanický podnět z vnějšího prostředí, obal praskne a semena se rozletí po dost velké ploše. Jméno podle mě dokazuje, jak čeština umí dokonale příznačně označit věci, které nás obklopují.


Následuje několikeré vyběhnutí na zahrádku (zejména na babiččin naprosto dokonalý květinový záhon - nejsem si jistá, jestli i z pohledu zahradního architekta, ale včely vypadají nadšeně):


To dokazuje i "včelí garden party", kdy mě překvapilo, že se tolik včelek snese na jednom květu - no, tak když je dobré občerstvení, tak asi není problém :)


Na divizně se přede mnou schovávala vosa... S focením se učím i preference různých druhů hmyzů co se květů týče. Vosu částo vidívám na divizně a máčce ladní (viz níže). Takže jestli chete někdo také snímat vosy, rozhodně se po těchto rostlinkách rozhlédněte.


Klopuška je dalším objektem foceným na divizně. Na zahradách bývá považována za škůdce.


Tak, a naposledy to nejlepší. Záběry z mých procházek blízkým okolím, které byly na druhy hmyzu až překvapivě nabité, a za to jsem moc ráda. Opět nepoznám všechny, takže prosím o identifikaci těchto krasavců.


Kutilka písečná a máčka ladní, která byla už zmíněna. Vypadá to, že blanokřídlí tuto rostlinku zbožňují (vosy, včely, kutilky, pískorypky, hrabalky...). Kutilky jsou tak trošku stvořením z nočních můr - chytají pavouky a housenky, které neusmrtí, jen paralyzují. Nakladou do jejich těl vajíčka a tento inkubátor zahrabou do předem připravené nory. Vylíhlá larva se potom tělem své líhně živí. Hmyzí horor.


Dopídila jsem se, že by to mohla být píďalka, ale nevím.


U této fotky bych lhala... Nevím. Každopádně je to hyperaktivní mrška, která velice nerada zůstává na jednom místě.


Kvůli sklaplým křídlům opět žádám o radu. V dané oblasti je moc okáčů lučních, ale toto na něj nevypadá.


Pískorypka pyskatá je jako ostatní pískorypkovití podobná včelám, zásadně se však liší v tom, že vyznávají samotářský způsob života.


To je pro dnešek všechno, ale ve foťáku mám zásobu dalších záběrů, takže určitě můžete čekat další fotosběr co nejdříve.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Je dobré k fotkám přidávat i základní informace nebo zajímavosti o focených objektech?

Ano, zajímá mě to.
Ne, je to moc textu navíc.

Komentáře

1 Alka Alka | E-mail | 9. srpna 2018 v 8:50 | Reagovat

No já neporadím, ale se zaujetím jsem si prohlédla. ;-)

2 Aileen Aileen | E-mail | Web | 9. srpna 2018 v 10:21 | Reagovat

Moc krásné fotky, pohladí na duši. :) A líbí se mi název fototoulky :)

3 Martina Martina | E-mail | Web | 11. srpna 2018 v 21:09 | Reagovat

[1]: To nevadí, jsem ráda, že fotky zaujaly. :-)

[2]: Děkuju za pochvalu. :-)

4 petr-foto petr-foto | Web | 28. srpna 2018 v 10:49 | Reagovat

Tak jsi mi připomněla ty zajímavé vodní "komáry". Představuji si je z pohledu jejich výšky. To jest těsně nad hladinou. Docela oříšek :D

Někdy se o to pokusím :)

5 Martina Martina | E-mail | Web | 1. září 2018 v 11:06 | Reagovat

[4]: Je to oříšek, přeju ti hodně štěstí, já jsem se až moc bála o foťák. :D Ale může to být parádní fotka. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
<a href="https://www.toplist.cz"><script language="JavaScript" type="text/javascript">
<!--
document.write('<img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc&http='+
escape(document.referrer)+'&t='+escape(document.title)+
'&wi='+escape(window.screen.width)+'&he='+escape(window.screen.height)+'&cd='+
escape(window.screen.colorDepth)+'" width="88" height="120" border=0 alt="TOPlist" />');
//--></script><noscript><img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc" border="0"
alt="TOPlist" width="88" height="120" /></noscript></a>