Srpen 2018

Terárium Modrá

31. srpna 2018 v 21:36 | Martina |  Příroda fotograficky
Dnes jsem si udělala fotovýlet do vesnice Modrá. Modrá leží hned vedle Velehradu, významného poutního místa, které ocení i ateisté či lidé jiného vyznání. Je to díky jeho kráse a romantice. Modrá nabízí svým návštěvníkům ještě skanzen z dob Velké Moravy nebo Živou vodu, kde je vybudován prosklený tunel v srdci rybníka.

Cílem mé cesty však bylo Terárium Modrá, které nabízí široké spektrum terarijních zvířat k prohlédnutí. Protože já teraristiku zbožňuju (byť ji sama aktivně neprovozuju), plánovala jsem sem návštěvu již pár měsíců. Dnes se mi to konečně poštěstilo.

Nabízím vám tedy fotky některých exemplářů. Moc se omlouvám, doopravdy už si nepamatuju názvy všech a vyhledat je je celkem obtížné, takže některé fotky boužel nabídnu bez popisku.

Bazilišek
Bazilišci bývají nazýváni i jako "Ježíšovy ještěrky", protože umí běhat po vodě.

Lovec bez kvéru

28. srpna 2018 v 19:19 | Martina |  Příroda literárně
Jsem lovec
ač na pěknou laň
nevytáhnu nikdy zbraň
Jsem lovec

Jsem lovec
ač vše nechám žít
trofej stejně budu mít
Jsem lovec

Jsem lovec
ač střela nebolí
já nestřílím pistolí
Jsem lovec

Jsem lovec
ač nenosím kvér
jsem fotograf-amatér
Jsem lovec

Vážka rudá

Detail pářícího se šidélka či šídlatky

Fototoulky #5 - 24. 8. 2018 - Ráno u vody

24. srpna 2018 v 17:37 | Martina |  Příroda fotograficky
Tak se konečně vylidnila pláž, na kterou jsem tak dlouho chtěla jít fotit. Na koupání to sice nebylo, ale na focení toho byla spousta. Fotky jsem pořídila u dvou slepých ramen, tak tady jsou:

Vážka žíhaná
První jsem ji považovala za ohroženou vážku rumělkovou. Na fotce je podle lehce načervenalého zadečku sameček.

Pářící se šídla aneb Kdybyste někdy přemýšleli, od čeho je odvozený symbol srdíčka :-)

Nejsem si jistá, který skokan to je, ale do této rodiny zřejmě patřit bude


Čert ji vem!

16. srpna 2018 v 18:35 | Martina |  Příroda literárně
Jeden pohyb ovládáním
Už se domek plní hraním
Já se televize straním
Slunce svítí - tak jdu za ním

Děda fotbal, mamka hádá
Babička recepty střádá
Přede mnou srnečka mladá
Nemám signál - přec jsem ráda

Já, příroda, foťák jen
To je můj perfektní den
Pojďte lidé také ven
Telka počká - čert ji vem!

Za soumraku již se vracím
S hlasem v domě se však ztrácím
Je to vše tím strojem hracím
V pokojíku obývacím

Děda však když foťák třímá
V obrazovku zapomíná

"Ta příroda! Ta má říz!
Je lepší než AZ-kvíz!"

Fototoulky #4 - 5. - 9. 8. 2018 - Ach, ty vztahy...

10. srpna 2018 v 0:30 | Martina |  Příroda fotograficky
Tak vám přináším další náruč fotografií nafocených na různých místech. Na pěších procházkách, zahradě, ale hlavně i na dnešním větším výletě, kdy jsem si zajela až do útrob lesa k jedné ze znovuzrozených studánek. Takže i k lesnímu potůčku. Ty prostě miluju, když jsou plné kamení a vody v korytě jen tolik, aby přes ty oblázky vesele poskakovala. Dokonalost - ještě když vás uvítá strakapoud a na prst si vám sedne krásný motýl. A toto je to, co na těch toulkách tolik miluju! :)

Nicméně, při zpracovávání fotek jsem si všimla něčeho markantního - na jedné fotce bylo víc druhů hmyzu pospolu nebo aspoň více jedinců jednoho druhu. Všechny tyto fotky teda zmixujeme dohromady v jeden velký... hm... dejme tomu párový mix. Valentýn máme sice už dávno za sebou (nebo do něj ještě hodně času zbývá - jak chcete), ale to nevadí, protože všechny ty vztahy zrovna láskou nepřetékají.

Tak vás zvu na čtvrtý fototoulek plný partnerství, lásky, kooperace... nebo také rivality.


Jako první dva jsem si vybrala dvojici květoliba včelího a bzučivky (obecné? rudohlavé?), pasoucí se na jednom květu máčky ladní. První jsme si v rodině mysleli, že je ta menší drobnokřídlá věc mladému sršni podobná, ale ta bílá skvrnka na obličeji mě vyvedla z omylu. A tak jsem měla poprvé čest s květolibem včelím, dravou vosou, která má ráda samotářský život. Loví včely a hodně se podobá kutilkám - také svou oběť jen paralyzuje, naklade do nich vajíčka, zahrabe je a larvy se po vylíhnutí se včelou živí. Z toho mrazí, nicméně květolib se (nejen) podle anglické wikipedie v dospělosti živí pouze nektarem a jínými vege-věcmi. Masožravá je jen jeho larva.
Co se jeho foto partnera týče, bzučivka je prostě větší moucha domácí. A chlupatá. Vajíčka klade do živočišných zbytků - těl, výkalů. A ano, Gil Grissom z Kriminálky Las Vegas a jeho určování úmrtí podle larválního stadia organismů osidlujicích mrtvé tělo není žádná sci-fi. Forenzní entomologie existuje i v praxi, a dle mého názoru je zrovna v letních dnech víc než potřebná. Děkujeme, bzučivky!
Nic za tímto setkáním asi hledat nebudeme. Máčka je, jak jsem již několikrát psala, velmi atraktivní pochoutkou pro blanokřídlé (vosy, včely, čmeláci, kutilky...). Dvoukřídlých jsem na ní moc neviděla, ale určitě jí nepohrdnou. Dodám jen, že podobnost květoliba s kutilkou není čistě náhodná - je totiž součást jejich rodiny.

Fototoulky #3 - 26. 7. - 1. 8. 2018 - První fotosběr

8. srpna 2018 v 23:11 | Martina |  Příroda fotograficky
Vážení, tak protože bylo posledních pár dnů nabytých a času na focení málo, byly tyto fototoulky vykonávány na zahradě či v nejbližším okolí. I tak byly úlovky pestré a já vám vybrala nejlepší z nich.

Větší fototoulek proběhl v pátek, kdy jsem zamířila na okraj lesa, k lesnímu potoku. I když silnice je opravdu kousíček od onoho místa v lese, je to prostě ráj už od chvíle, kdy podrážka boty opustí hrubý asfalt a zaboří se do odvážného předvoje prvních křehkých stébel trávy. Ve stromech už po potravě pátral datel a ostatní opeřenci létaly vesele v korunách majestátních buků. A těch symfonií! Na co jezdit k moři, když máte prakticky za domem takové zázraky :)

Tady několik postřehů od lesního potůčku: (mimochodem mně fotky stály i boty plné vody :)


První mi padla do oka hladina potoka plná těchto ladných elegantních tvorečků. První jsem byla nejistá, když jsem objektiv přibližovala k vodní ploše, ale bruslařka byla velice ukázněná a naprosto klidná. To mi umožnilo ji vyfotit z bezpečné vzdálenosti. :) Nezaměňujte s vodoměrkou! Vodoměrka má všech šest končetin stejné délky, to u focené bruslařky dominují dva páry. Vodoměrka má také o dost delší "čumáček", tím myslím část hlavy před očima :)
<a href="https://www.toplist.cz"><script language="JavaScript" type="text/javascript">
<!--
document.write('<img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc&http='+
escape(document.referrer)+'&t='+escape(document.title)+
'&wi='+escape(window.screen.width)+'&he='+escape(window.screen.height)+'&cd='+
escape(window.screen.colorDepth)+'" width="88" height="120" border=0 alt="TOPlist" />');
//--></script><noscript><img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc" border="0"
alt="TOPlist" width="88" height="120" /></noscript></a>