Červenec 2018

Pojetí přírody

25. července 2018 v 19:15 | Martina
Kde se stala chyba? Člověk před několika tisíci či sty let považoval přírodu za něco, co jej převyšuje, z čeho pochází, co ho živí, a k čemu tedy chová respekt.

Jak je to dnes všichni víme. A já chci s vámi na chvíli odložit zrcadlovku a přemýšlet nad touto problematikou.

Fototoulek #2 - 23. 7. 2018 - Model(váž)ky

24. července 2018 v 20:30 | Martina |  Příroda fotograficky
Vážení, tak dnes jsem poprvé provezla zrcadlovku i v košíku kola a udělala jsem si výlet k nedalekým dvoum vodním plochám - první k rybníku a poté k slepému rameni.

Rybník jako takový (nazývejme ho rybník A) je položený kolem 20ti - 50ti metrů od silnice. To není moc. Pochopitelně se tedy fauna stahuje na protější břeh, za kterým se momentálně rozvíjí několikakilometrový koberec posečeného obilí - takže pro ně ideální stav. Pro mě, člověka s objektivem nepřizpůsobeným na focení až na takovou vzdálenost, ani ne. Nicméně hned po příjezdu jsem si všimla vzdáleného brodícího se čápa černého. Pár metrů opodál se po potravě rozhlížela i volavka popelavá. Hladinu také osidlovala spousta kachen s kačery a na nebi se vznášeli i drobní dravci (soudím, že poštolka, ale tak na daleko těžko říct). Pro ornitologa ráj.

Největší překvapení nastalo tehdy, když se ze vdáleného remízku k bočnímu břehu vydal srnec. Okusoval porost asi pět minut, naprosto klidný a mírumilovný. Něco tak krásného člověk vidí málokdy, seděla jsem bez hnutí a pozorovala ty nádherné hluboké srnčí oči a celkový ladný pohyb tohoto elegantního zvířete.

Fotky z rybníka A sem však dávat nebudu, protože jsou nekvalitní z důvodu nevhodnosti objektivu na focení vzdálených objektů.

Když jsem tedy viděla, že makrofotky u rybníku A nenafotím, sedla jsem na kolo a jela jsem k rameni (opět - říkejme mu rameno A, taky jich zde bude víc). Hned zkraje mne uvítal holub, který se sice nebál, ale po vytáhnutí zrcadlovky z něho nějak klid vyprchal. Nicméně mi vletěl do cesty alespoň bělásek. Já, zbědovaná, že dnes žádné použitelné fotky nebudou, jsem šla aspoň za ním. Motýl jako by věděl, co hledám, mě dovedl k porostu plnému vážek a jiných drobných mršek.

A vážky, vážení, motýli a vážky, to je moje. Motýli protože jsou krásní. Vážky protože jsou neuvěřitelně zajímavé, pokud se na ně podíváme blíž. Tak vám je tady přináším:


Fototoulek #1 - 20.7.2017

24. července 2018 v 19:56 | Martina |  Příroda fotograficky
V pátek jsem se vydala na podvečerní fotoprocházku, která pro mě měla nepříjemný konec - přímo před objektiv mi vběhla srnka, nicméně z toho šoku jsem nestihla nic pořídit. Stejně byla za pět vteřin opět schovaná v křoví.

Vynahradilo mi to pár hmyzích fotomodelek, a to modrásek (nejsem si přesně jistá jaký), saranče, a hlavně nějaký druh hmyzu (myslím, že bude mít něco společného s plošticemi - ale nevím, kdo ví, nechť prosím napíše, ale bohužel nemám vyfocené krovky, takže to asi jen tak pro laika nebude), další hmyz, který je určitě příbuzný s blanokřídlými (mezi které řadíme vosy apod.), no a drobný pavouček. Podle končetin a způsobu postoje jsem myslela, že je to nějaký běžník, nicméně na internetu ho nemůžu najít ani mezi běžníky, takže tu vzniká další příležitost pro entomologicky zdatné čtenáře. :)

Tak tady jsou:

Čtyři roční období

20. července 2018 v 22:55 | Martina
Dovolit odleskům, které tančí pod svitem lednového měsíce na čerstvě napadaném sněhu, pableskovat v mých očích. Obdivovat v únoru vysoká stébla, která se pod tíhou tisíců vloček sklání nad zrcadlem ze zamrzlého rybníka.

Vítat první nejisté stébla zeleně, které ucítily březnovou oblevu. Probouzet se za zpěvu ptáků, kteří se radují z dubna, který s sebou opeřenci přinesly na křídlech z jižních krajin. Nasávat tisíce intenzivních vůní na květnové louce, když rostliny lákají na svůj nektar.

Chvilky s přírodou

20. července 2018 v 22:52 | Martina
Čtenáři, vítám vás na mém blogu Chvilky s přírodou.

Jmenuji se Martina a chvíli po svých dvacátých narozeninách jsem se rozhodla věnovat čas novému blogu. Založila jsem ho, protože je pro mě příroda velmi důležitá a chci to i nějak vyjádřit. Byť nejsem zarytým ekologem ani vyznavačem alternativních stylu života až moc striktně svázaných s přírodou. Je to spíš můj relax, má záliba, koníček a nezdráhám se říct, že i láska.

Pokud to máte podobně nebo máte úniky do přírody alespoň trochu rádi, zvu vás ke sledování různých textů opěvujících krajinu a život v ní, zážitků z toulek a k fotografiím.

K fotkám. Canon EOS 1300D jsem dostala od přítele k dvacetinám. Zřejmě už byl unaven z našeho chatu, který byl zahlcen mými fotkami různých živočichů - ale mobil prostě takové věci nezvládá. Se zrcadlovkou fotím chvíli - ale ráda. Proto vás prosím o trpělivost. Mezi mé favority patří makrofotografie bezobratlých.

Ať se vám můj blog líbí!

Vaše Martina
<a href="https://www.toplist.cz"><script language="JavaScript" type="text/javascript">
<!--
document.write('<img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc&http='+
escape(document.referrer)+'&t='+escape(document.title)+
'&wi='+escape(window.screen.width)+'&he='+escape(window.screen.height)+'&cd='+
escape(window.screen.colorDepth)+'" width="88" height="120" border=0 alt="TOPlist" />');
//--></script><noscript><img src="https://toplist.cz/count.asp?id=1785079&logo=bc" border="0"
alt="TOPlist" width="88" height="120" /></noscript></a>